· Watykan ·

Śp. kard. Jorge Liberato Urosa Savino

cq5dam.thumbnail.cropped.500.281.jpeg
12 października 2021

Urodził się 28 sierpnia 1942 r. w Caracas, w Wenezueli. Przez trzy lata studiował filozofię w stołecznym seminarium międzydiecezjalnym, a następnie teologię w St. Augustine’s Seminary w Toronto, w Kanadzie. 15 sierpnia 1967 r. przyjął święcenia kapłańskie w Caracas. Dalsze studia odbywał w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w 1971 r. uzyskał doktorat z teologii. W latach 1971-1976 pełnił funkcje najpierw wicerektora, później rektora seminarium San José w El Hatillo, a w latach 1976-1982 był rektorem Międzydiecezjalnego Seminarium w Caracas. Wykładał w seminariach m.in. antropologię filozoficzną i teologię dogmatyczną; był m.in. przewodniczącym Organizacji Seminariów Ameryki Łacińskiej, członkiem Rady Kapłańskiej archidiecezji Caracas, członkiem archidiecezjalnej Rady Administracyjnej.

3 lipca 1982 r. Jan Paweł ii mianował go biskupem pomocniczym Caracas (tyt. Vegesela di Bizacena); sakrę biskupią przyjął 22 września tego samego roku w Caracas; 17 marca 1990 r. został arcybiskupem archidiecezji Valencia w Wenezueli. Jego ingres odbył się 5 maja 1990 r. Benedykt xvi 19 września 2005 r. mianował go metropolitą Caracas; na konsystorzu z 24 marca 2006 r. wyniósł go do godności kardynalskiej i przydzielił mu kościół tytularny Santa Maria ai Monti.

Był członkiem Rady Kardynałów, zajmującej się badaniem problemów organizacyjnych i gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Zmarł 23 września 2021 r. w Caracas, w wieku 79 lat.