Uwaga

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies
Cookies to małe pliki tekstowe, które pomagają nam polepszyć korzystanie z naszych stron. Więcej informacji o wykorzystywaniu przez nas cookies można znaleźć w Warunki polityki prywatności.

Ten głos w ciszy

· Tradycyjne spotkanie Benedykta XVI z mieszkańcami Rzymu na placu Hiszpańskim i złożenie hołdu Niepokalanej ·

Miłość Boga może wypełnić pustkę, spowodowaną przez egoizm w historii osób i świata

Dzisiejszy świat potrzebuje zasmakować atmosfery tego «momentu decydującego o przeznaczeniu ludzkości», w którym «Bóg stał się człowiekiem». Jest to tajemnica «dziejąca się w ciszy», którą tylko w ciszy można przeżyć na nowo w całej swojej pełni, by pojąć najgłębsze znaczenie miłości Boga.

Otoczony oświetlonymi wystawami sklepów, wabiącymi przechodniów, i bożonarodzeniowymi światełkami, które zdobią eleganckie ulice rzymskiego shoppingu, Papież – klęcząc w sobotę 8 grudnia późnym popołudniem przed kolumną Niepokalanej – nawoływał do ciszy, która z pewnością jest «bardziej owocna od szalonego tempa, które cechuje nasze miasta», aby człowiek mógł słuchać głosu Boga.

«To, co naprawdę jest wielkie – powiedział Papież podczas tradycyjnego spotkania z rzymskimi wiernymi na placu Hiszpańskim z okazji święta Niepokalanej – często nie zostaje zauważone»; i dzisiaj także owo spotkanie między «Bożym posłańcem i Niepokalaną Dziewicą», od którego rozpoczyna się historia zbawienia, nie pozostawiłoby «śladu w gazetach i czasopismach», właśnie dlatego, że miało ono miejsce daleko od zgiełku naszych miast.

Ale i nie było inaczej w ówczesnej Jerozolimie, kiedy Maryja przyjęła zwiastowanie Anioła. Przyjęła je, bo «była otwarta na słuchanie Boga». Maryja, powtórzył Papież, pozwala nam zrozumieć, że trzeba zejść «na głębszy poziom, gdzie działają siły, które nie są ekonomiczne i polityczne, lecz moralne i duchowe», by dostosować swoje działanie do «działania Boga».

Wcześniej Benedykt XVI, podczas spotkania z wiernymi na modlitwie «Anioł Pański», nawiązując do jednego z pism Efrema Syryjczyka, porównał ciało Maryi do «ziemi pobłogosławionej od początku». Pozdrawiając grupy obecne na placu św. Piotra na modlitwie maryjnej, wezwał do modlitwy za ofiary huraganu, który zdewastował Filipiny, jednocześnie wyrażając nadzieję, że «znajdą rozwiązanie problemy, przed którymi stają różne katolickie instytucje służby zdrowia».

Wydanie drukowane

 

TRANSMISJA BEZPOŚREDNIA

St. Peter’s Square

14 października 2019

PODOBNE WIADOMOŚCI